YGS Barajını Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor


YGS sınavı
bilindiği gibi liseden iyi bir üniversite ve bölüme geçiş aşaması için bizlere yardımcı olan önemli bir sınavdır.2017 yılında yapılacak olan YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) Mart ayının pazar günü saat 10:00’da tek oturumda yapılacaktır.Kimlik ve güvenlik kontrolleri olacağından dolayı sınava girecek olan adayların en geç 09:00 gibi sınav yerlerinde olmaları gerekmektedir.

Sınavda Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 4 test bölümünden toplamda 160 soru sorulmaktadır.Sınavda 150 ve 180 barajı olmak üzere iki tür baraj bulunmaktadır.

YGS 150 Barajını Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor

YGS sınavında açıklanan 6 puan türünden herhangi birinde 150 puan alan adaylar açık öğretim ve önlisans programlarının yanı sıra bazı 4 yıllık bölümlere de girebilirler.150 barajını aşmak içinse bulunan 4 test bolumden yer alan her test için 40 soruluk kısımda %10 başarı gösterilmesi gerekmektedir.Sınavda yer alan Tükrçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testlerinde ortalama olarak 4’er net çıkarırsanız 20 net yapmış olacaksınız ki bu netlerde sizin 150 barajınızı geçmenizi sağlayacaktır.

YGS 180 Barajını Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor

Sınava hazırlanan öğrenci arkadaşlarımızın LYS sınavına girmek için hak kazanmaları için YGS 180 barajını geçmeleri gerekmektedir. 180 barajını geçmek için sınavda sorulan 160 soruda %20 başarı oranını yakalamanız gerekmektedir.%20 başarı oranı içinse öğrenci arkadaşlarımıza 32 net gerekmektedir.Yani kısacası LYS sınavına girmek isteyen öğrenci arkadaşlarımız 4 testlik kısım için her testten 8 net çıkarması gerekmektedir.

YGS 150 Barajını Geçemeyen Ne Yapacak

YGS 150 barajını geçemeyen öğrenci arkadaşlarımızın sınavsız geçiş hakkı olan bölümler hariç diğer bölümler için tercih yapamayacakları gibi LYS sınavına da giremeyeceklerdir.Bizim öğrenci arkadaşlarımıza tavsiyemiz iyi bir üniversite okumak istiyorsanız eğer sınava iyi bir şekilde hazırlanmaları gerektiğidir.

HEMEN KAYDOL

Ziyaret Et Ziyaret Et Ziyaret Et Ziyaret Et Ziyaret Et